6. Po godzinach

Zajęcia w naszym chorzowskim Ośrodku Szkoleniowym trwają zwykle do godziny 1600.
Poniżej przedstawiamy Państwu propozycje spędzenia wolnego czasu.

CHORZÓW PO GODZINACH:

Początki Chorzowa sięgają średniowiecza. Źródła historyczne potwierdzające istnienie wsi o tej nazwie pochodzą z XIII wieku. Osada, położona przy ważnym szlaku handlowym prowadzącym z Wrocławia przez Bytom do Krakowa, stała się wtedy własnością zakonu bożogrobców z Miechowa. Jedynym pewnym i dokładnie datowanym źródłem historycznym jest dokument wystawiony w 1257 roku przez Władysława, księcia opolskiego, na mocy którego bożogrobcy uzyskali prawo lokacji wsi Chorzów. W XVI wieku rozwija się tutaj kopalnictwo rud ołowiu, srebra i żelaza. W południowej części obecnego miasta powstała wówczas osada Hajduki. W 1903 r. z połączenia Górnych i Dolnych Hajduk utworzono nową gminę - Bismarckhutte, która w 1922 r. przyjęła nazwę Hajduki Wielkie. W drugiej połowie XVIII w. na Wzgórzach Chorzowskich odkryto bogate złoża węgla kamiennego. Wraz z rozwijającym się przemysłem powstała nowa osada, nazwana Konigshutte (Królewska Huta). W 1868 roku do Konigshutte włączono okoliczne miejscowości i nadano jej prawa miejskie. 1 lipca 1934 r. połączono Królewską Hutę z gminami Chorzów i Nowe Hajduki, nadając nowemu organizmowi miejskiemu nazwę Chorzów. Pięć lat później do Chorzowa włączono gminę Wielkie Hajduki. Od tego czasu rozpoczyna się historia Chorzowa jako jednego miasta, składającego się z kilku dzielnic, z których każda ma inny rodowód.

Chorzów położony jest w centralnej części Górnego Śląska, od wschodu graniczy z Katowicami. Powierzchnia miasta, które liczy ponad 123 tys. mieszkańców, wynosi 33,5 km kw. Chorzów leży na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, jak np.: Kraków - Wrocław, Katowice - Poznań. Połączenie lotnicze zapewnia lotnisko w Pyrzowicach, położone 40 km od centrum miasta.

Położenie Chorzowa:
50o18' N szerokości geograficznej północnej
18o57' E długości geograficznej wschodniej

Ulica Wolności

Najbardziej znaną ulicą w Chorzowie jest Ulica Wolności, a na niej m.in:

38 - sklepów odzieżowych ubierze każdego według gustu

8 - sklepów obuwniczych oferuje setki fasonów butów z całego świata

7 - banków przechowa pieniądze i udzieli kredytu

6 - jubilerów przekona, że bankowy kredyt trzeba u nich wydać

5 - zegarmistrzów sprawi, że serca czasomierzy znowu zaczną bić

4 - kantory wymienią każdą walutę

Ulica Wolności

4 - zakłady fotograficzne pomogą zatrzymać czas

3 - apteki sprzedadzą medykamenty na każdą chorobę

3 - biura podróży oferują marzenia o antypodach

2 - zakłady fryzjerskie zadbają nawet o łysych

2 - salony mody ślubnej ubiorą nowożeńców młodych i starych

1 - lombard przyjmie w zastaw obrączki

1 - wróżka przepowie przyszłość

1 - sklep z nagrobkami zadba, by pamięć o zmarłych miała należytą oprawę

 Do góry

WOJEWÓDZKI PARK KULTURY I WYPOCZYNKU      Strona WWW

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku zajmuje obszar ponad 600 hektarów. Cały ten teren poprzecinany jest niezliczoną ilością krętych dróżek i alejek o łącznej długości ponad 80 kilometrów. W całość misternie wkomponowane zostały ogrody, kawiarenki i całe mnóstwo obiektów turystycznych i rekreacyjnych, które toną w zieleni świerków, wierzb, jałowców czy szlachetnych odmian lipy, magnolii i cyprysów. Uroku dodają romantyczne samotnie, świątynie dumania i majestatyczne rzeźby, które co rusz wyłaniają się zza drzew i krzewów. Osobliwością Parku jest słynne Rosarium, gdzie zobaczyć można kilkaset odmian róż, oraz Hala Wystaw, w której od 1959 roku systematycznie, trzy razy do roku, odbywają się wystawy kwiatowe, akwarystyczne i filatelistyczne. Ich sława dawno już przekroczyła granice Śląska. Ale Park oprócz odpoczynku daje także zwiedzającym dużo zabawy i czynnego relaksu.


KOLEJKA LINOWA ELKA      Strona WWW

Kolejka Linowa ELKA jest ewenementem na skalę europejską, ponieważ jest ona najdłuższą nizinną kolejką linową w Europie. Z lotu ptaka możesz obserwować życie zwierząt w ZOO, podziwiać najpiękniejszy w Polsce stadion i zobaczyć jedyne w Polsce obserwatorium astronomiczne. Kolejka kursuje na trasie o łącznej długości 5,5 km, w trójkącie łączącym Śląskie Wesołe Miasteczko, Stadion Śląski i Planetarium. Czas przejazdu wynosi około 1 godziny.


ŚLĄSKI OGRÓD ZOOLOGICZNY      Strona WWW (1)      Strona WWW (2)

Dolina dinozaurów Dolina dinozaurów

Tuż za Katowicami, jadąc w kierunku Chorzowa, wszystkich gości wita charakterystyczna rzeźba olbrzymiej żyrafy - zapowiedź Ogrodu Zoologicznego. Tam na powierzchni 50 hektarów, w zagrodach i na wybiegach żyje 3600 zwierząt z całego świata, a wodach Akwarium pływa 100 gatunków ryb. Wielką atrakcją ZOO jest też Skalna Dolina Dinozaurów, gdzie zobaczyć można zrekonstruowane gady, które żyły na Ziemi 80 milionów lat temu oraz Mini ZOO dla dzieci.


PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE IM. M. KOPERNIKA      Strona WWW

Planetarium

Idąc krętymi i niekiedy stromymi ścieżkami Parku w kierunku Siemianowic, zobaczyć można majaczącą w oddali półkolistą kopułę Planetarium. Ten olbrzymi obiekt zbudowany w kształcie planety Saturn stoi na najwyższym wzniesieniu WPKiW (320 m n.p.m.), dzięki czemu stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych elementów "zielonej wyspy". Pokazy "sztucznego nieba" oglądać można w sali widowiskowej, która pomieścić może 375 osób, a projekcje wyświetlane są na ekranie o pow. 1000 m2. Planetarium to także znana w regionie placówka naukowa. Mieści się tu także Obserwatorium Astronomiczne z największym w Polsce refraktorem o średnicy 30 cm, przez który w pogodne noce obserwować można planety i komety, a w dzień nawet plamy na Słońcu. Badania dotyczące warunków klimatycznych na Śląsku prowadzi istniejące od 1962 roku Obserwatorium Meteorologii i Klimatologii. Jest tu również Stacja Sejsmologiczna, której precyzyjne przyrządy zdolne są zarejestrować trzęsienia i tąpnięcia na prawie całej kuli ziemskiej.


ŚLĄSKIE WESOŁE MIASTECZKO      Strona WWW

Wesołe miasteczko

Takiego drugiego obiektu w Polsce nie znajdziecie!

Diabelski Młyn - największa karuzela w Polsce!

Niepowtarzalny Ześlizg do Wody!

Wielkich emocji dostarczy Ci zakręcona jazda na karuzelach Apollo 2000, Rock & Roll czy Balerina, o szybsze bicie serca przyprawi Cię wizyta w Pałacach Strachów, a niezapomniane przeżycia zapewni Ci przelot na Dużych Samolotach!


KĄPIELISKO "FALA"      Strona WWW

Kąpielisko Fala to kolejna atrakcja Parku. W letnie, skwarne dni wokół kompleksu basenów i ośrodków rekreacyjnych odpoczywają setki jeśli nie tysiące ludzi. Dodatkowymi atrakcjami Fali są serpentynowe zjeżdżalnie i urządzenia do wytwarzania sztucznej fali (jedyne takie urządzenie w regionie).


STADION ŚLĄSKI      Strona WWW

Stadion Śląski

Jedną z części Parku zamyka znany z najbardziej chyba spektakularnych zwycięstw polskich futbolistów Stadion Śląski. Na jego trybunach zasiąść może podczas jednego meczu 75 tys. widzów, a trawiasta nawierzchnia uważana jest przez zawodników za jedną z najlepszych. Polscy kibice nazywają ten stadion "szczęśliwym".


GÓRNOŚLĄSKI PARK ETNOGRAFICZNY      Strona WWW

Na osobne potraktowanie zasługuje bez wątpienia usytuowany w południowo-zachodniej części Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku Górnośląski Park Etnograficzny, otwarty dla zwiedzających od 1 maja do 31 października. Prace nad jego budową rozpoczęto od wyrównania 22-hektarowego terenu i posadzenia setek drzew i krzewów. Dziś w Górnośląskim Parku Etnograficznym znajdują się budynki z terenu Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, czyli z obszaru województwa katowickiego sprzed 1976 roku. Aby wiernie odwzorować widok wsi śląskiej, w skansenie wykopano m.in. stawy oraz kanał wodny, zbudowano zagrody i przydomowe ogródki, postawiono kilkadziesiąt domów mieszkalnych, młyn, karczmę i areszt. Nie zapomniano też o sieci elektrycznej i hydrantowej, drogach, ogrodzeniu oraz całym zapleczu konserwatorskim. Wszystkie obiekty wyposażone zostały w oryginalne lub pieczołowicie zrekonstruowane sprzęty i narzędzia domowe. Na uwagę zasługują misternie wykonane dachy kryte gontem, budynki z grubych ciosanych belek i obiekty gospodarskie. W 1975 roku - jedenaście lat po przeniesieniu do Parku pierwszych eksponatów, czyli wiatraka z Grzawy i spichlerza z Warszowic, udostępniono go zwiedzającym, prezentując już ponad 33 obiekty. Do roku 1990 postawiono tu w sumie 50 budynków, a przeniesiono i zabezpieczono 5 następnych. Prace nad jego powiększeniem trwają. Cały skansen zwiedzić można indywidualnie, wędrując od chaty do chaty lub zamówić sobie przewodnika i - dla wygody - dorożkę. Co roku w sezonie letnim odbywają się tu w niedzielne popołudnia imprezy folklorystyczne pod nazwą "Lato z folklorem w Skansenie".


Wszystkie atrakcje Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku:

  • Wesołe Miasteczko
  • ZOO
  • Kolejka linowa
  • Kolejka szynowa
  • Planetarium
  • Skansen
  • Kąpielisko FALA
  • Rosarium
  • Przystań wodna
  • SkatePark
  • Bryczka

Kontakt:

  • Sekretariat WPKiW tel./fax (032) 349 83 62
  • Śląskie Wesołe Miasteczko tel. (032) 349 83 76, tel. (032) 349 82 00
  • Śląski Ogród Zoologiczny sekretariat tel./fax (032) 349 82 51, brama główna (czynna całą dobę) tel. (032) 349 82 64
  • Planetarium tel. (032) 241 32 96
  • Ośrodek Harcerski tel. (032) 241 32 91 - 4
  • Kolejka Linowa ELKA tel. (032) 349 82 10, tel. (032) 349 82 09
  • Ośrodek Sportów Wodnych "Przystań" tel. (032) 349 82 11
  • Sankodrom tel. (032) 241 20 41
  • Korty Tenisowe "Budowlani" tel. (032) 250 66 94
  • Kąpielisko Fala tel. (032) 349 82 90
 Do góry

RESTAURACJE, KAWIARNIE I PUBY

RESTAURACJE:

"BRASILIANA" - WPKiW
Al. Fali 2
tel. 032-250-2445
fax: 032-249-4616

"BARTEK" - Dolina Górnika
tel. 032-245-9460

"PICCOLO"
ul. Wolności 27 A/1

"PIRAMIDA"
ul. Lwowska 34

"V.I.P. CLUB"
ul. Łagiewnicka 103

"CHAMPION" WPKiW
Aleja Dojazdowa 4

"CHOPIN"
ul. Wolności 1/1
tel. 032-249-2088

"Co Nieco"
ul. Wolności 24
tel. 032 241 71 11

"AMIGOS"
Plac Mickiewicza 3/1
tel. 032-241-1906

"KASYNO BATORY"
ul. St. Batorego 35
tel. 032-772-2742

"CECHOWA"
ul. gen. H. Dąbrowskiego 63
tel. 032-2410-824

"ASTORIA"
ul. Jubileuszowa 8/10

"ASTRA"
ul. Harcerska 1
tel. 032-2413-361

"ŁANIA" - WPKiW
Aleja Łani 1
tel. 032-2416-902

Mc Donald's
ul. Wolności 12
tel. 032 241 70 02

"MONIKA"
ul. dr W. Styczyńskiego 65/1
tel. 032-2413-934

"POD DZWONEM"
ul. Sobieskiego 6
tel. 032-2411-715

"ŚWIT"
ul. Katowicka 57/2
tel. 032-2411-447

"KAMIENNY KASZTEL" - WPKiW
Aleja Główna 3

"BAŻANT" - WPKiW
Aleja Planetarium 1
tel. 032-2495-543

"CASINO CLUB"
ul. Śląska 1
tel. 032-2477-054

"CARMEN"
ul. ks. Jana Gałeczki 12

"TARGOWA" - teren MTK
tel. 032-288-7070
fax: 032-789-9217

"BRYKA"
ul. Wolności 4
tel. 032-2414-747

KAWIARNIE:

>>7 NIEBO<<
ul. Sienkiewicza 2

"ART. CAFE ZANZIBAR"
ul. 3 Maja 1

"MERKURY"
ul. Katowicka 111

"VICTORIA"
ul. gen. H. Dąbrowskiego 14

"HAVANA"
ul. St. Batorego 64 (I piętro)
tel. 032-2465-835

"STYKS"
ul. Boczna 12 (I piętro)

"DELICJE"
ul. Wolności 34

"CAFE PATERMAN"
ul. Wolności 18
tel. 032-2414-343

"SABATERIA"
ul. Księcia Władysława Opolskiego 10

CUKIERNIE:

"WSPOMNIENIE z WENECJI"
ul. Parkowa 20
Centrum Handl.-Usł. "AKS"

BARY KAWOWE:

"CAFE PATERMAN"
ul. Wolności 52/1

"SZTYGARKA"
ul. ks. Piotra Skargi 34 d
tel. 032-249-5992

"CAFE MILANO"
ul. Rynek 11
tel. 032-348-0221

"CAPPUCCINO" - WPKiW
Aleja Harcerska 3

PIWIARNIA:

"WARKA"
ul. Wolności 29/1

DRINK BARY:

"LONDON PUB"
ul. Katowicka 58

"BEREKET"
ul. Rynek 7/1

"GUINNESS PUB"
ul. Wolności 7/4
tel. 032 241 00 58

"M Cafe"
ul. Wolności 1a

"HARD-ROCK"
ul. Jagiellońska 4

"STUDNIA"
ul. gen. H. Dąbrowskiego 58/1
tel. 032-2416-672

"KOCYNDER"
ul. Powstańców 1a

"KOTŁOWNIA"
ul. 3 Maja - róg ul. Żołnierzy Września

BARY Z PRODUKCJĄ:

"GEO"
ul. gen. H. Dąbrowskiego 25

"SZUFLADA 15"
ul. Wolności 15

"SFINKS"
ul. Wolności 38 (parter i I piętro)

"ORIENT EXPRESS"
ul. Parkowa 20 - Centrum Handl.-Usł. "AKS"

"ANTRAKT"
ul. Katowicka 60/2

PIZZERIE:

"POD DREWNIANYM BOCIANEM"
ul. Dworcowa 1
tel. 032-2414-133

"DIAVOLO"
ul. St. Batorego 48 (parter)
tel. 032-2464-230
032-2464-095

"Al. DENTE"
ul. Hajducka 10/1
tel. 032-2412-448

"ZIELONA DOLINA" - WPKiW
Aleja Różana 3

"L' ANGOLO"
ul. Młodzieżowa 31

"PEPINO"
Al. Bojowników o Wolność i Demokrację 60/2

SMAŻALNIA I WĘDZARNIA RYB:

"WIOSKA RYBACKA" - WPKiW
Promenada gen. J. Ziętka 6

 Do góry

PARK RÓŻ

Park znajduje się w centralnej części Chorzowa, około 10 minut piechotą od Rynku, w okolicy osiedla Różanka i ulicy Urbanowicza (w bezpośrednim sąsiedztwie Ośrodka Szkoleniowego) i jest miejscem wypoczynku wielu mieszkańców Chorzowa. W parku jest bardzo dużo drzew oraz kwiatów, jest jeziorko, plac zabaw i ścieżki rowerowe. W centralnej części parku znajduje się pomnik kobiety z dzieckiem.

 Do góry

GALERIE I MUZEA:

 Do góry

FILHARMONIA ŚLĄSKA

 Do góry

TEATRY:

 Do góry

KINA:

  • CINEMA CITY
    www.cinema-city.pl
    C.H Silesia, ul. Chorzowska 107
    Katowice
    tel. (0-32) 605 05 55

  • RIALTO
    www.rialto.katowice.pl
    ul. Św. Jana 24
    Katowice
    tel. (0-32) 251 04 31
  • ŚWIATOWID
    www.swiatowid.katowice.pl
    ul. 3 Maja 7
    Katowice
    tel. (0-32) 258 74 32
  • HELIOS
    www.heliosnet.pl
    ul. Uniwersytecka 13
    Katowice
    tel. (0-32) 603 01 01 do 04
  •  Do góry

    CENTRA HANDLOWE:

     Do góry

    Informacje o warunkach uczestnictwa i harmonogram