DEKRET


z dnia 24 września 1947 r.

o katastrze gruntowym i budynkowym.

(Dz.U. Nr 61 z dnia 28 września 1947 r. poz. 344)

 

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższyvh organów Rzeczypospolitej polskiej i ustawy z dnia 4 lipca 1947 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 49 poz. 252) - Rada ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:

Art. 1. 1. Wprowadza się jednolity kataster gruntowy i budynkowy na całym obszarze Państwa.

2. Kataster jest to oparty na mapie spis i opis gruntów i budynków, mogących być oddzielnym przedmiotem własności.

Art. 2. Kataster gruntowy i budynkowy służy:

a) za podstawę opisów i planów dla oznaczania nieruchomości przy zakładaniu i prowadzeniu ksiąg wieczystych,

b) do zakładania i prowadzenia ksiąg górniczych, wodnych i innych,

c) do wymiaru danin, podatków i innych świadczeń publicznych,

d) do dostarczania danych w zakresie objętym katastrem dla różnych dziedzin techniki oraz życia społecznego i gospodarczego.

Art. 3. 1. Terytorialną jednostką katastralną jest obszar gromady wiejskiej lub gminy miejskiej.

2. Dla każdej jednostki katastralnej sporządza się operat katastralny.

3. Operat katastralny składa się z map (planów), rejestrów i akt.

Art. 4. Operat katastralny zawiera dane:

a) co do gruntu - położenie, granice, obszar, sposób korzystania i klasę,

b) co do budynków - położenie, przeznaczenie, materiał z jakiego zostały wykonane, datę wystawienia oraz szczegółowy opis,

c) co do osoby właściciela - nazwisko i imię, imiona rodziców oraz miejsce zamieszkania.

Art. 5. 1. Operaty katastralne, urzędowe wyciągi z nich oraz odpisy i odrysy z map mają charakter dokumentów publicznych.

2. Operaty katastralnesą jawne. Każdy może je przeglądać i za opłatą otrzymywać odpisy, wyciągi i odrysy.

Art. 6. Władze miernicze utrzymują operat katastralny w zgodności ze stanem na gruncie i poddają go w tym celu stałym okresowym rewizjom.

Art. 7. 1. Operat katastralny będzie utrzymywany w stałej zgodności z wpisami w księgach wieczystych oraz z treścią ksiąg górniczych, wodnych i innych.

2. Władze sądowe, górnicze, wodne i inne z jednej, a władze miernicze z drugiej strony obowiązane są z urzędu w ciągu 30 dni podawać sobie do wiadomości zmiany powstałe w aktach i dokumentach dotyczące danych wymienionych w art. 4. Zmiany te z urzędu powinny być wpisywane do ksiąg i operatów.

Art. 8. 1. Właściciele (posiadacze, użytkownicy) nieruchomości lub ich przedstawiciele obowiązani są w ciągu 6 tygodni zawiadomić powiatową władzę mierniczą o dokonaniu lub powstaniu takich zmian, dotyczących ich nieruchomości, które nie zostały ujawnione w księgach wieczystych, a podlegają wniesieniu do operatu katastralnego w myśl art. 4.

2. Kto nie dopełnił obowiązku ustalonego w poprzedzającym ustępie podlega karze grzywny do 5.000 zł. Do orzekania powołane są powiatowe władze administracji ogólnej.

3. Przepis ust. 1 odnosi się do urzędów państwowych i samorządowych oraz instytucji publicznych, o ile w wyniku ich działalności powstaną zmiany w nieruchomościach nie będących ich własnością.

Art. 9. 1. Rozporządzenia wydane przez Ministra Odbudowy w porozumieniu z Ministrami: Skarbu i Sprawiedliwości oraz innymi zainteresowanymi ministrami określą postępowanie przy organizacji, zakładaniu i prowadzeniu katastru gruntowego i budynkowego oraz przy uzgadnianiu katastru z wpisami i dokumentami w księgach wieczystych, a nadto wpisów i dokumentów a tym katastrem.

2. Rozporzązdenia Ministra Odbudowy, wydane w porozumieniu z ministrami Skarbu, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych oraz innymi zainteresowanymi ministrami - ustalą zakres i rodzaj świadczeń gmin miejskich i wiejskich oraz stron przy czynnościach związanych z założeniem i prowadzeniem katastru.

Art. 10. Urzędy państwowe i samorządowe oraz instytucje publiczne jak rówież i osoby prywatne obowiązane są znajdujące się w ich posiadaniu wszelkie dokumenty pomiarowe udostępnić lub - o ile szczególne przepisy nie stanowią inaczej - wydać na określony przeciąg czasu władzom mierniczym dla celów związanych z założeniem katastru gruntowego i budynkowego lub jego odnowieniem.

Art. 11. Terminy założenia katastru gruntowego i budynkowego na poszczególnych obszarach Państwa, dotychczas nie objętych katastrem, ustali Minister Odbudowy w porozumieniu z Ministrem Skarbu i innymi zainteresowanymi ministrami.

Art. 12. 1. Do czasu zaprowadzenia jednolitego katastru gruntowego i budynkowego, na poszczególnych obszarach Państwa zachowują moc prawną przepisy dotychczasowe - w zakresie niezbędnym do prowadzenia katastru istniejącego w tych obszarach.

2. W odniesieniu do postępowania w zakresie wzajemnego uzgadniania dotychczasowego katastru z wpisami i dokumentami w księgach wieczystych - Minister Odbudowy w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości i innymi zainteresowanymi ministrami wyda oddzielne rozporządzenie.

Art. 13. Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Odbudowy oraz Ministrom: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Skarbu i Sprawiedliwości.

Art. 14. 1. Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

2. Jednocześnie tracą moc obowiązującą dotychczasowe przepisy w sprawach uregulowanych niniejszym dekretem, a w szczególności:

1) ustawa z dnia 24 maja 1869 r. o regulacji podatku państwowego (Dz. u. p. austr. Nr 88),

2) ustawa z dnia 23 maja 1883 r. o częściowej zmianie §§ 74 i 76 powszechnej ustawy o księgach gruntowych (Dz. u. p. austr. Nr 82),

3) ustawa z dnia 23 maja 1883 r. o ewidencji katastru podatku gruntowego (Dz. u. p. austr. Nr 83),

4) ustawa z dnia 12 lipca 1896 r. o rewizji katastru podatku gruntowego (Dz. u. p. austr. Nr 121),

5) rozporządzenie ces. z dnia 1 czerwca 1914 r. o dzieleniu parcel katastralnych i wpisywaniu do ksiąg gruntowych nabycia nieruchomości mających małą wartość (Dz. u. p. austr. Nr 116),

6) ustawa z dnia 21 maja 1861 r. o odmiennym regulowaniu podatku gruntowego (Zb. u. prusk. str. 253),

7) ustawa z dnia 8 lutego 1867 o ostatecznym rozliczeniu i pobieraniu podatku gruntowego w sześciu prowincjach Państwa i o zażaleniu co do nadmiernego obciążenia podatkiem gruntowym (Zb. u. prusk. str. 185),

8) ustawa z dnia 26 czerwca 1875 r. o sprostowaniu katastru gruntowego oraz ksiąg gruntowych przed potwierdzeniem recesów przy podziałach (Zb. u. prusk. str. 325),

9) ustawa z dnia 26 marca 1935 r. o klasyfikacji gruntów dla podatku gruntowego (Dz. U. R. P. z 1935 r. Nr 27, poz 203).


Prezydent Rzeczypospolitej: Bolesław Bierut Prezes Rady Ministrów: Józef Cyrankiewicz Minister Odbudowy: Michał Kaczorowski Minister Administracji Publicznej: Edward Osóbka-Morawski Minister Ziem Odzyskanych: Władysław Gomułka Minister Skarbu: wz. Tadeusz Dietrich Minister Sprawiedliwości: Henryk Świątkowski