(M.P. z 1948 r. Nr 3, poz. 10,
Zmiany:
z 1949 r. M.P. Nr A34, poz. 499,
z 1950 r. M.P. Nr 87, poz. 1091)


ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU POMIARÓW KRAJU


z dnia 21 listopada 1947 r.

o ewidencji prac pomiarowych i dokumentów mierniczych oraz o przekazywaniu dokumentów mierniczych Głównego Urzędu Pomiarów Kraju i jego organów podległych.

(M.P. Nr 3 z dnia 12 stycznia 1948 r. poz. 10)

 

Na podstawie § 8 ust. 2 i § 9 ust. 3 pkt 1 Zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 listopada 1946 r. o wykonaniu dekretu z dnia 30 marca 1945 r. o pomiarach kraju i organizacji miernictwa (Dz. U. R. P. Nr 11, poz. 58), ogłoszonego w Monitorze Polskim Nr 144, poz. 264 z dnia 23 grudnia 1946 r. w porozumieniu z Ministerstwami: Komunikacji, Przemysłu i Handlu, Rolnictwa i Reform Rolnych, Leśnictwa oraz Żeglugi, zarządza się co następuje:

§ 1.

1. Powołane w zarządzeniu niniejszym paragrafy z dodaniem słowa "Zarządzenie" bez bliższego określenia - oznaczają paragrafy zarzadzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 listopada 1946 r. o nadaniu dekretu z dnia 30 marca 1945 r. o pomiarach kraju i organizacji miernictwa (Monitor Polski Nr 144, poz. 264 z 1946 r.).

2. Ilekroć w zarządzeniu niniejszym jest mowa o władzy mierniczej, należy przez nią rozumieć władzę mierniczą, której organami fachowymi w danym zakresie działania są organa utworzone stosownie do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 maja 1945 r. o organizacji i zakresie działania organów podległych Głównemu Urzędowi Pomiarów Kraju (Dz. U. R. P. Nr 20, poz. 112 z 1945 r.).

§ 2.

1. Celem zgłoszenia do ewidencji prac pomiarowych wyszczególnionych w § 1 "Zarządzenia", a wykonywanych przez urzędy, instytucje państwowe i samorządowe stosownie do przepisów § 2 zarządzenia oraz przez osoby uprawnione w trybie ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o mierniczych przysięgłych (Dz. U. R. P. Nr 48, poz. 454 z 1928 r.), należy miejscowo właściwej władzy mierniczej złożyć:

1. zawiadomienie o przystąpieniu do pomiarów w/g formularza (wzór Nr 1),

2. dokumenty miernicze i akta postępowania technicznego to jest te akta, które zostały sporządzone w wyniku dokonanych czynności pomiarowych, celem sprawdzeniach pod względem zgodności z obowiązującymi instrukcjami technicznymi, o ile przepisy niniejszego zarządzenia nie stanowią inaczej.

2. ewidencja zgłoszonych prac oraz dokumentów mierniczych i akt postępowania technicznego prowadzona będzie w dziennikach ewidencyjnych.

3. Władza miernicza po rozpatrzeniu złożonych dokumentów i akt zaopatrzy klauzulą o dokonaniu ewidencji te odrysy (odbitki) i wyciągi, które maja służyć do użytku publicznego(wzór Nr 2).

§ 3.

1. Władze miernicze, po otrzymaniu zawiadomienia, dostarczą niezbędne dane geodezyjne, znajdujące się w ich posiadaniu a dotyczące terenu objętego zgłoszonymi pracami pomiarowymi.

2. W wypadku nieposiadania odpowiednich danych geodezyjnych władze miernicze zawiadamiają o powyższym zainteresowanych. Zawiadomienie to powinno być załączone do akt postępowania technicznego.

§ 4.

Prace pomiarowe wykonywane w zakresie pomiarów stosowanych określonych w § 6 "Zarządzenie" podlegają ewidencji zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia, gdy w wyniku wykonania odpowiednich robót i czynności powstają plany i dokumenty pomiarowe wymienione w § 9 "Zarządzenia" niezbędne dla sporządzenia stale aktualizowanej mapy gospodarczej Państwa.

§ 5.

1. O zgodności dokumentów mierniczych i akt postępowania technicznego z wymaganiami obowiązujących instrukcji technicznych orzeka właściwa władza miernicza.

2. Nie podlegają sprawdzeniu przez władze miernicze dokumenty miernicze i akta postępowania technicznego sporządzone przez:

a) urzędy i instytucje na mocy specjalnych ustaw,

b) urzędy i instytucje posiadające uprawnienia do uwierzytelniania na mocy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 1946 r. o uwierzytelnianiu planów i dokumentów mierniczych (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 167) lub innych przepisów specjalnych oraz przez

c) państwowe przedsiębiorstwo miernicze,

d) mierniczych przysięgłych i uprawnionych mierniczych górniczych, działających na zlecenie urzędów i instytucji wymienionych w pkt. a) i b).

W tych przypadkach w aktach postępowania technicznego powinno być stwierdzenie dokonania kontroli technicznej przez organa pomiarowe urzędów i instytucji oraz państwowego przedsiębiorstwa mierniczego, upoważnionych do czynności kontrolnych.

§ 6.

1. Obowiązkowi przekazywania dokumentów i planów do archiwów mierniczych Głównego Urzędu Pomiarów Kraju i jego organów stosownie do § 9 "Zarządzenia" podlegają dokumenty i plany sporządzone po wykonaniu prac pomiarowych, wynikających z postanowień:

1. rozporządzenia Prezydenta Rzeczpospolitej z dnia 24 września 1934 r. - prawa o postępowaniu wywłaszczeniowym (Dz. U. R. P. Nr 86, poz. 776 z 1934 r.)

2. rozporządzenia Prezydenta Rzeczpospolitej z dn. 16 lutego 1928 r. - prawa budowlanego i zbudowania osiedli (Dz. U. R. P. Nr 34, poz. 218 z 1939 r.),

3. ustaw i rozporządzeń regulujących przebudowę ustroju rolnego,

4. dekretu z dnia 13 września 1946 r. o rozgraniczeniu nieruchomości (Dz. U. R. P. Nr 33, poz. 298),

5. dekretu z dnia 11 października 1946 r. prawa rzeczowego (Dz. U. R. P. Nr 57, poz.39 z 1946 r.) i dekretu z dnia 11 października1946 r. - prawa o księgach wieczystych (Dz. U. R. P. Nr 57, poz. 320 z 1946 r.), oraz

2. ponadto obowiązkowi przekazywania podlegają wszelkie inne dokumenty miernicze i akta postępowania technicznego, które mają znaczenie dla sporządzania i aktualizowania mapy gospodarczej Państwa, o czym orzeka ta władza miernicza, do której prace pomiarowe zostały zgłoszone. Jeżeli dokumenty i akta określone wyżej powstały w wyniku przeprowadzonych pomiarów stosowanych to w tym przypadku władza miernicza działa na mocy zakresu zainteresowań Głównego Urzędu Pomiarów Kraju w pomiarach stosowanych ustalonego w porozumieniu z Ministerstwami wymienionymi w § 6 "Zarządzenia" w trybie przewidzianym przepisami ust. 2 § 7 "Zarządzenia".

§ 7.

Do archiwów mierniczych należy przekazywać operaty pomiarowe zgodnie z powszechnymi przepisami o pomiarach kraju i z zachowaniem przepisów §§ 35-38 Instrukcji BI (Monitor Polski z 1948 r. Nr A-74, poz. 653):

1. Przy wykonaniu triangulacji szczegółowej:

a) sprawozdanie techniczne,

b) dane dotyczące istniejących punktów,

c) zatwierdzony projekt sieci,

d) dzienniki pomiarów kątów pionowych i poziomych,

e) obliczenie i wyrównanie triangulacji,

f) opisy topograficzne,

g) wykazy współrzędnych,

h) odbitka mapy sieci;

ponadto w przypadku sieci z własną podstawą:

i) sprawozdanie techniczne z pomiaru podstawy,

j) dzienniki pomiaru podstawy,

k) obliczenie długości podstawy,

l) wyrównanie i obliczenie rozwinięcia długości podstawy,

a w przypadku sieci niezależnej prócz tego:

m) dzienniki obserwacji dla obliczenia azymutu,

n) obliczenie azymutu geograficznego;

2. Przy wykonaniu poligonizacji technicznej:

a) sprawozdanie techniczne z wykonanej pracy,

b) dowody uwierzytelnienia przymiarów długości,

c) dzienniki pomiarów kątów i boków,

d) szkic wyrównania ciągów poligonowych,

e) obliczenie węzłowych kątów kierunkowych i współrzędnych punktów węzłowych,

f) obliczenie współrzędnych punktów poligonowych,

g) szkic sieci poligonowej,

h) szkice topograficznych punktów poligonowych,

i) wykaz współrzędnych punktów poligonowych;

3. Przy wykonaniu pomiarów sytuacyjnych (szczegółowych):

a) szkice sieci osnowy geodezyjnej,

b) szkice polowe,

c) przeglądy szkiców polowych;

4. Przy sporządzaniu pierworysów, map i dokumentów geodezyjnych:

a) obliczenie współrzędnych punktów ciągów sytuacyjnych i punktów posiłkowych,

b) obliczenie powierzchni szczegółów,

c) pierworysy,

d) skorowidz pierworysów,

e) zarysy,

f) rejestry szczegółowe,

g) przeźrocza pierworysów (matryce),

h) mapy sytuacyjne lub sytuacyjno - wysokościowe;

5. Przy wykonaniu niwelacji technicznej:

a) sprawozdanie techniczne,

b) dzienniki spostrzeżeń,

c) dowody sprawdzenia,

d) wyrównanie sieci niwelacyjnej,

e) zwrotne egzemplarze zawiadomień o osadzaniu znaków,

f) szkic sieci ciągów niwelacyjnych,

g) opisy topograficzne znaków wysokości,

h) wykaz znaków wysokości (ewent. za skorowidzem),

i) szkic sieci niwelacyjnej;

6. Przy pomiarach rzeźby terenu:

a) szkic przeglądowy sieci figur podstawy oraz ciągów niwelacyjnych wzgl. sytuacyjno- wysokościowych,

b) dzienniki pomiaru kątów i długości,

c) dzienniki niwelacji sieci znaków wysokości, sieci figur zapełniających, względnie niwelacji pikiet,

d) obliczenie i wyrównanie sieci,

e) wykaz współrzędnych i wysokości utrwalonych punktów,

f) szkice polowe;

7. Przy wykonaniu tachimetrii:

a) dzienniki tachimetryczne,

b) obliczenie i wyrównanie pomiaru,

c) szkic przeglądowy sieci ciągów tachimetrycznych,

d) szkice tachimetryczne;

8. Przy wykonaniu pomiarów uzupełniających:

a) obliczenie projektu,

b) szkice wzniesienia projektu na teren i ewentualnie szkice polowe,

c) obliczenie współrzędnych punktów ciągów sytuacyjnych i punktów posiłkowych,

d) obliczenie powierzchni działek,

e) opisy topograficzne osnowy geodezyjnej,

f) odbitki zarysów uzupełnione wynikami pomiaru uzupełniającego,

g) rejestry działek,

h) odbitki przezroczy albo map sytuacyjnych lub wysokościowych uzupełnione wynikami pomiaru uzupełniającego;

9. Przy wykonaniu rozgraniczenia nieruchomości:

a) sprawozdanie techniczne,

b) wezwanie stron i dowody doręczeń,

c) ugoda lub protokół graniczny wraz z oryginałami lub uwierzytelnionymi kopiami dowodów złożonych przez strony (rozporządzenie Ministra Odbudowy z dnia 10 listopada 1948 r. - Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 439),

d) szkice polowe.

§ 7a.

1. Przepisy § 7 zastosowane również w odniesieniu do operatów pomiarowych i dokumentów, podlegających specjalnej ochronie.

2. W szczególnych przypadkach prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek zamawiającego może zwolnić wykonawcę od obowiązku złożenia do archiwum mierniczego niektórych części operatów pomiarowych lub dokumentów wymienionych w § 7.

3. Zwolnieniu od obowiązków złożenia nie podlegają części operatów pomiarowych i dokumenty powstałe:

a) przy wykonywaniu triangulacji szczegółowej - wymienione w § 7, pkt 1 lit. f), g) oraz h),

b) przy wykonaniu poligonizacji technicznej - wymienione w § 7 pkt 2 lit. g), h) oraz i).

c) przy wykonaniu niwelacji technicznej - wymienione w § 7 pkt 5 lit. f), g), h) oraz i).

§ 8.

Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Prezes Głównego Urzędu Pomiarów Kraju: 

(-) prof. inż. Jan Piotrowski