DROGI

Numeracja i Ewidencja Dróg oraz Obiektów Mostowych

Główny autor programu: mgr inż. Artur Auguścik

  1. Funkcje programu:
  2. Program Drogi dostosowany do Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 28 lutego 2000 r. w sprawie numeracji i ewidencji dróg oraz obiektów mostowych (Dz.U. 2000.32.393) służy do przeglądania i modyfikacji danych części opisowej dróg i obiektów mostowych tworzonych w programie EWMAPA. Oprócz przeglądania i modyfikacji danych z poziomu programu Drogi można także dokonać różnego rodzaju wydruków oraz niezbędnych konfiguracji baz i programów interfejsowych. Zasadniczych modyfikacji w części opisowej dróg, ze względu na możliwość rozsynchronizowania danych części opisowej z danymi zawartymi w EWMAPIE, powinno się raczej dokonywać z EWMAPY poprzez program interfejsu modyfikującego niż bezpośrednio w programie Drogi.

    Przed przystąpieniem do prac związanych z tworzeniem części opisowej należy wykonać prace związane z utworzeniem części graficznej w programie EWMAPA. Czyli:

    Istnienie części graficznej w EWMAPIE nie jest jednak konieczne do prawidłowego działania programu Drogi.

    Po otwarciu bazy okno główne programu składa się z:

    W przypadku dróg w zakładce "Dane techniczne" informacje podaje się uzupełniając odpowiednie okienka edycyjne lub wybierając wartości z list z zawartością odpowiedniego słownika, który w każdej chwili może zostać zmodyfikowany. Po zmianie informacji liczbowych w podzakładkach: "Długość i powierzchnia" oraz "Ruch i wypadki drogowe" informacje sprzed modyfikacji trafiają do archiwum, które można przeglądać, po naciśnięciu przycisku "Przegląd danych archiwalnych". Pola związane z datą należy uzupełnić w formacie rrrr.mm.dd, gdzie rrrr - oznacza rok, mm - miesiąc, dd - dzień. W zakładkach: "Parametry techniczne", "Zagospodarowanie" i "Wyposażenie techniczne" informacje uzupełnia się poszczególnymi kategoriami dla każdej jezdni oddzielnie podając odległość miejsca na drodze od początku tej drogi. Jeżeli jakaś kategoria danych ma charakter punktowy (np. oznakowanie pionowe) w kilometrażu końcowym podaje się tą samą odległość co w początkowym. Jeżeli coś występuje do końca danej drogi wtedy nie potrzeba wypełniać pola kilometraż końcowy. W zakładkach: "Opracowania projektowe", "Dziennik objazdów"," Kontrola stanu technicznego", "Roboty remontowe" i "Katastrofy" informacje wpisuje się w kolejne wiersze i kolumny prezentowanej tabeli. Ostatnia zakładka: "Inne" służy do zamieszczania dowolnych informacji o odcinku drogi w formie tekstu lub obrazka.

W przypadku obiektów mostowych dane podstawowe wpisuje się w pierwszej zakładce i jej podzakładkach, uzupełniając odpowiednie okienka edycyjne lub wybierając wartości z list z zawartością odpowiedniego słownika. Natomiast w drugiej zakładce można zamieścić dowolne informacje związane z obiektem mostowym w formie tekstu lub obrazka. Po otwarciu bazy użytkownik widzi wszystkie obiekty mostowe. Można jednak ograniczyć widoczność obiektów mostowych do jakiejś konkretnej kategorii, korzystając z menu "Widok".

  1. Numeracja dróg
  2. Na podstawie Dz.U. Nr 32, poz. 393 z 2000 r.

    Każdej drodze publicznej nadaje się numer, zwany dalej "numerem drogi".

    Numer drogi nadawany jest na potrzeby oznaczania przebiegu drogi na mapach oraz oznakowania dróg zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym.

    Ustala się następujący sposób numeracji dróg:

    1) drogi krajowe:

    a) autostrady - litera A i liczba jedno- lub dwucyfrowa,

    b) drogi ekspresowe - litera S i liczba jedno- lub dwucyfrowa,

    c) pozostałe drogi krajowe - liczba jedno- lub dwucyfrowa,

    2) drogi wojewódzkie - liczba trzycyfrowa,

    3) drogi powiatowe - liczba trzycyfrowa i wyróżnik literowy województwa, określony w przepisach Prawa o ruchu drogowym,

    4) drogi gminne - liczba czterocyfrowa i wyróżnik literowy województwa, określony w przepisach Prawa o ruchu drogowym.

    Numery dróg krajowych i wojewódzkich powinny być niepowtarzalne na obszarze kraju i niezmienne w przypadku ciągu komunikacyjnego przekraczającego granice administracyjne województw.

    Numery dróg powiatowych i gminnych powinny być niepowtarzalne na obszarze województwa i niezmienne w przypadku ciągu komunikacyjnego przekraczającego granice administracyjne powiatów lub gmin.

    Numery dróg po zaliczeniu dróg do kategorii dróg publicznych nadają odpowiednio:

    1) dla dróg krajowych i wojewódzkich - Generalny Dyrektor Dróg Publicznych,

    2) dla dróg powiatowych i gminnych - zarządy województw.

    Generalny Dyrektor Dróg Publicznych i zarządy województw prowadzą rejestry nadanych numerów dróg.

    Każdy zarządca drogi publicznej ustala numer ewidencyjny zarządzanego odcinka drogi, zwany dalej "numerem ewidencyjnym".

    Numer ewidencyjny służy do prowadzenia ewidencji dróg i obiektów mostowych, zwanej dalej "ewidencją".

    Numer ewidencyjny składa się:

    1) dla dróg krajowych:

    a) autostrad i dróg ekspresowych - z: odpowiednio, litery A lub S, numeru drogi zapisanego w formacie liczby czterocyfrowej, dwucyfrowego identyfikatora województwa, określonego w przepisach o statystyce publicznej, trzech zer oraz liczby dwucyfrowej,

    b) dróg krajowych w miastach na prawach powiatu - z: litery K, numeru drogi zapisanego w formacie liczby czterocyfrowej oraz siedmiocyfrowego identyfikatora miasta, określonego w przepisach o statystyce publicznej,

    c) pozostałych dróg krajowych - z: litery K, numeru drogi zapisanego w formacie liczby czterocyfrowej, dwucyfrowego identyfikatora województwa, określonego w przepisach o statystyce publicznej, trzech zer oraz liczby dwucyfrowej,

    2) dla dróg wojewódzkich:

    a) dróg wojewódzkich w miastach na prawach powiatu - z: litery W, numeru drogi zapisanego w formacie liczby czterocyfrowej oraz siedmiocyfrowego identyfikatora miasta, określonego w przepisach o statystyce publicznej,

    b) pozostałych dróg wojewódzkich - z: litery W, numeru drogi zapisanego w formacie liczby czterocyfrowej, dwucyfrowego identyfikatora województwa, określonego w przepisach o statystyce publicznej, oraz pięciu zer,

    3) dla dróg powiatowych:

    a) dróg powiatowych w miastach na prawach powiatu - z: litery P, numeru drogi zapisanego w formacie liczby czterocyfrowej oraz siedmiocyfrowego identyfikatora miasta, określonego w przepisach o statystyce publicznej,

    b) pozostałych dróg powiatowych - z: litery P, numeru drogi zapisanego w formacie liczby czterocyfrowej, czterocyfrowego identyfikatora powiatu, określonego w przepisach o statystyce publicznej, oraz trzech zer,

    4) dla dróg gminnych:

    a) dróg gminnych w miastach na prawach powiatu - z: litery G, numeru drogi zapisanego w formacie liczby czterocyfrowej oraz siedmiocyfrowego identyfikatora miasta, określonego w przepisach o statystyce publicznej,

    b) pozostałych dróg gminnych - z: litery G, numeru drogi zapisanego w formacie liczby czterocyfrowej oraz siedmiocyfrowego identyfikatora gminy, określonego w przepisach o statystyce publicznej.

  3. Numeracja obiektów mostowych
  4. Na podstawie Dz.U. Nr 32, poz. 393 z 2000 r.

    Ustala się sposób numeracji obiektów mostowych przez zastosowanie jednolitego numeru inwentarzowego, zwanego dalej "JNI".

    JNI jest liczbą ośmiocyfrową, służącą do identyfikacji obiektów mostowych i prowadzenia ewidencji.

    Generalny Dyrektor Dróg Publicznych nadaje JNI:

    1) nowym obiektom mostowym - po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego,

    2) obiektom użytkowanym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia - w trakcie zakładania ewidencji.

    JNI nie ulega zmianie w okresie użytkowania obiektu mostowego.

    JNI nadawane są dla obiektów zlokalizowanych w ciągach dróg wszystkich kategorii.

    Obiekty mostowe przedzielone podłużną szczeliną zarówno w przęsłach, jak i na podporach stanowią w ewidencji oddzielne obiekty mostowe.

    Obiekty mostowe o różnych rodzajach konstrukcji przęseł w ciągu tej samej drogi opartych na wspólnych podporach stanowią w ewidencji jeden obiekt.

    Tunele prowadzące niezależne jezdnie tej samej drogi, połączone między sobą tunelami poprzecznymi, stanowią w ewidencji jeden obiekt.

    Generalny Dyrektor Dróg Publicznych prowadzi rejestr nadanych JNI.

  5. Przechowywane w programie informacje o parametrach technicznych odcinka drogi:
  6. Przechowywane w programie informacje o zagospodarowaniu odcinka drogi:
  7. Przechowywane w programie informacje o wyposażeniu technicznym odcinka drogi:
  8. Program zawiera możliwość sporządzania następujących wydruków:

  1. Program wyposażony jest w moduł "Administratora użytkowników"
  2. Administrator ma prawo dodawać nowych użytkowników lub modyfikować prawa użytkowników istniejących w ramach otwartej bazy dróg lub obiektów mostowych. Nazwa użytkownika wraz z hasłem jest niezbędna do otwarcia danej bazy. Administrator może nadać lub odebrać użytkownikom prawo logowania się do bazy oraz prawo wykonywania modyfikacji. Użytkownik bez prawa modyfikacji może tylko przeglądać wprowadzone wcześniej dane.

Informacja o obiekcie drogowym poprzez interfejs - od strony programu EWMAPA:


PDF DROGI - ulotka informacyjna (Format PDF - 149 kb)

Jeżeli chcesz zapoznać się z cenami naciśnij tutaj.

Upgrade do programu DROGI pobierzesz z tej strony.

 Na początek