METRYKA

Ewidencja Ulic i Obiektów Mostowych

Główny autor programu: mgr inż. Artur Auguścik

  1. Funkcje programu:
  2. Program Metryka służy do przeglądania i modyfikacji danych części opisowej ulic i obiektów mostowych tworzonych w programie EWMAPA. Oprócz przeglądania i modyfikacji danych z poziomu programu Metryka można także dokonać różnego rodzaju wydruków oraz niezbędnych konfiguracji baz i programów interfejsowych. Zasadniczych modyfikacji w części opisowej ulic, ze względu na możliwość rozsynchronizowania danych części opisowej z danymi zawartymi w EWMAPIE, powinno się raczej dokonywać z EWMAPY poprzez program interfejsu modyfikującego MetMod niż bezpośrednio w programie Metryka.

    Przed przystąpieniem do prac związanych z tworzeniem części opisowej należy wykonać prace związane z utworzeniem części graficznej w programie EWMAPA. Czyli:

    Istnienie części graficznej w EWMAPIE nie jest jednak konieczne do prawidłowego działania programu Metryka.

    Po otwarciu bazy okno główne programu składa się z:

    W przypadku metryk ulic w pierwszych pięciu zakładkach dane podaje się uzupełniając odpowiednie okienka edycyjne lub wybierając wartości z list z zawartością odpowiedniego słownika, który w każdej chwili może zostać zmodyfikowany. W zakładce "Dane ogólne" przebieg ulicy można określić wybierając ulicę ze słowika lub podać dowolny opis przebiegu ulicy. Zawartość tych dwóch pól nie będzie sprawdzana ze słownikiem w przeciwieństwie do pozostałych pól korzystających ze słowników. Pole przeszkody ruchowe można uzupełnić dowolnym tekstem lub wybrać proponowaną zawartość z listy. Pola związane z datą należy uzupełnić w formacie rrrr.mm.dd, gdzie rrrr - oznacza rok, mm - miesiąc, dd - dzień. Przycisk "Słownik" powoduje wywołanie odpowiedniego słownika w zależności od edytowanego aktualnie pola. W zakładce "Jezdnia" użytkownik ma do dyspozycji przycisk "Oblicz pole edycyjne". Przycisk ten służy do obliczania pola edycyjnego w którym znajduje się kursor na podstawie wartości innych pól. Np. podając długość i szerokość jezdni można obliczyć sobie jej powierzchnie w momencie wstawienia kursora do pola odpowiadającemu powierzchni i przyciśnięciu na tym przycisku. Podobnie można wyliczyć długość i powierzchnie jezdni o określonej nawierzchni lub nośności, podając wcześniej całkowitą długość i powierzchnie. W zakładce "obiekty mostowe" można uzyskać informacje o metrykach obiektów mostowych związanych z aktualnie przeglądaną metryką drogi. Jeżeli jednocześnie z metrykami dróg mamy otworzone okienko z metrykami mostów z tej samej bazy, to po naciśnięciu przycisku "Przejdź do metryki mostu" zostanie pokazana metryka wybranego z listy obiektu mostowego. Podobna operacja jest możliwa w metrykach mostów, tzn. przeglądając metryki mostów można przejść do okienka z metrykami dróg wybierając pozycje z menu: "Metryka ulicy."

    W ostatnich pięciu zakładkach użytkownik zapisuje potrzebne informacje w postaci dowolnego tekstu. Tekst ten może być formatowany za pomocą widocznej listwy narzędziowej. Do tekstu można także dołączać dowolne inne dokumenty np. rysunki, wykresy itp. jako obiekty OLE. Po dodaniu obiektu OLE, żeby móc go edytować należy podwójnie na nim kliknąć.

    W przypadku metryk obiektów mostowych dane ogólne wpisuje się bezpośrednio w odpowiednie kolumny listy z metrykami. Natomiast dane dodatkowe dotyczące konstrukcji, charakteru i wyposażenia obiektu mostowego należy uzupełnić w odpowiednich zakładkach w dolnej części okienka.

  3. Wydruki metryk
  4. Podczas wydruku metryk mamy możliwość określenia zakresu wydruku do:

    W przypadku wydruku metryk z przedziału należy określić górny i dolny zakres metryk. Nie podanie górnego lub dolnego zakresu przedziału oznacza, że drukowane będą metryki odpowiednio od początku lub do końca.

  5. Wydruk ksiąg inwentarzowych
  6. Księgi inwentarzowe korzystają z informacji zawartych w metrykach. Podczas wydruku ksiąg inwentarzowych mamy możliwość określenia zakresu wydruku do:

    W przypadku wydruku ksiąg z przedziału należy określić górny i dolny zakres numeru księgi. Nie podanie górnego lub dolnego zakresu przedziału oznacza, że drukowane będą księgi odpowiednio od początku lub do końca.

  7. Raport
  8. Raport polega na zrobieniu sumarycznego zestawienia wszystkich danych zawartych w metrykach i jest on generowany do pliku tekstowego podanego przez użytkownika. Podczas generowania raportu mamy możliwość określenia zakresu metryk do:

    W przypadku generowania raportu z przedziału należy określić górny i dolny zakres metryk. Nie podanie górnego lub dolnego zakresu przedziału oznacza, że zestawienie będzie generowane dla metryk odpowiednio od początku lub do końca.

  9. Widok
  10. Ta funkcja programu pozwala na zawężenie przeglądanych danych do wybranej funkcji ulicy. Żeby można było tego dokonać należy odznaczyć okienko "Pokazuj wszystkie metryki "i wybrać którąś z funkcji. Podczas korzystania z tej funkcji nie można dokonywać żadnych modyfikacji danych.

  11. Program wyposażony jest w interfejsy modyfikujący i zaznaczający.
  12. Interfejs modyfikujący

    Program MetMod jest programem interfejsowym do modyfikacji części opisowej metryk ulic.

    Po uruchomieniu programu należy uzupełnić odpowienie pola w dziesięciu zakładkach okna głównego. W pierwszych pięciu zakładkach dane podaje się uzupełniając odpowiednie okienka edycyjne lub wybierając wartości z list z zawartością odpowiedniego słownika, który w każdej chwili może zostać zmodyfikowany. W zakładce "Dane ogólne" przebieg ulicy można określić wybierając ulicę ze słowika lub podać dowolny opis przebiegu ulicy. Zawartość tych dwóch pól nie będzie sprawdzana ze słownikiem w przeciwieństwie do pozostałych pól korzystających ze słowników. W zakładce "Jezdnia" użytkownik ma do dyspozycji przycisk "Oblicz pole edycyjne." Przycisk ten służy do obliczania pola edycyjnego w którym znajduje się kursor na podstawie wartości innych pól. Np. podając długość i szerokość jezdni można obliczyć sobie powierzchnie.

    W ostatnich pięciu zakładkach użytkownik zapisuje potrzebne informacje w postaci dowolnego tekstu. Tekst ten może być formatowany za pomocą widocznej listwy narzędziowej. Do tekstu można także dołączać dowolne inne dokumenty np. rysunki, wykresy itp. jako obiekty OLE. Po dodaniu obiektu OLE, żeby móc go edytować należy podwójnie na nim kliknąć.

    Interfejs zaznaczający

    Interfejs zaznaczający metryk ma na celu udostępnienie użytkownikowi możliwości wyboru obiektów spełniających określone warunki podawane przez użytkownika. Po dokonaniu wyboru obiekty spełniające zadane warunki można zobaczyć w programie EWMAPA.

    Główne okno programu interfejsu podzielone jest na cztery części, gdzie znajdują się:

    Warunki podawane przez użytkownika mogą zawierać wszelkiego rodzaju funkcje i operatory akceptowane w języku zapytań do baz danych - SQL.

    Lista z nazwami pól z których można formułować wyrażenie warunkowe znajduje się po prawej stronie okna programu interfejsu. W celu przeniesienia nazwy pola do okienka edycyjnego wyrażenia warunkowego należy kliknąć dwukrotnie określoną nazwę.

    Poniżej zostały przedstawione przykłady sformułowanych warunków:

    - ulice, których długość jest większa od 200 m

    [Długość_ulicy] > 200

    - ulice, których długość jest większa od 200 m i szerokość jezdni jest mniejsza od 15 m

    [Długość_ulicy] > 200 and

    [Szerokość_jezdni] < 15

    - drogi krajowe i wojewódzkie

    [Funkcja_ulicy] = 'K' or

    [Funkcja_ulicy] = 'W'

    - ulice położone w dzielnicy o nazwie zaczynającej się na literę "K" i pozbawione instalacji gazowej

    [Dzielnica] like 'K%' and

    [Gaz] = false

    - ulice ostatnio remontowane po 1 czerwca 1999 (data w SQL jest podawana w formacie amerykańskim: MM/DD/RRRR)

    [Data_ostatniego_remontu] >= '06/01/1999'

    W podobny sposób dokonuje się wyboru koloru dla zaznaczanych obiektów mostowych. Poniżej zostały przedstawione przykłady sformułowanych warunków:

    - obiekty mostowe, których długość jest większa od 20 m

    [Długość] > 20

    - obiekty mostowe, których długość jest większa od 20 m i szerokość jezdni jest mniejsza od 15 m

    [Długość] > 20 and

    [Szerokość_jezdni] < 15

    - obiekty trwałe lub tymczasowe

    [Rodzaj_obiektu] = 'T' or

    [Rodzaj_obiektu] = 'M'

    - obiekty mostowe o metryce zaczynającej się na literę "M"

    [Metryka] like 'M%'

    - obiekty zbudowane po 1 czerwca 1999 (data w SQL jest podawana w formacie amerykańskim: MM/DD/RRRR)

    [Data_budowy] >= '06/01/1999'


UWAGA !

W styczniu 2002 r. program został zastąpiony nową wersją o nazwie: DROGI - dostosowaną do Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 28 lutego 2000 r. w sprawie numeracji i ewidencji dróg oraz obiektów mostowych (Dz.U. 2000.32.393).

 Na początek